Tour de France 2015


Sagan, Froome ja Quintana viimase etapi stardis

2015 aasta Tour de France kulges seekord suuremate üllatusteta- Froome võttis üldvõidu, Quintana näitas tugevat vastuseisu kõrgmägedes ja kahjuks ei suutnud Contador esimese ratturina saavutada kolme järjestikuse suurtuuri võitmist (mis on olnud meeskonna omaniku Oleg Tinkoffi juba üks välja öeldud eesmärkidest). Suurim pettumus minu ja ehk ka teiste eestlaste jaoks oli Nibali kokkuvõtte 4. koht, kuid 19. etapil saavutatud võimas etapivõit oli suureks lohutuseks.

Parima noorena lõpetas Nairo Quintana Movistarist, kes saavutas üldkokkuvõttes teise koha. Mägironija tiitli sai endale üldvõitja Chris Froome. Viimati suutis üldkokkuvõtte võitja sellega hakkama saada 1970 aastal Eddy Merckxi esituses. Parimaks sprinteriks punktiarvestuses tõusis Peter Sagan Tinkoff-Saxost, kellele osutas suurt vastupanu Andre Greipel Lottost. Greipel võitis kokku 4 etappi, k.a. Champs-Elysees etapi Pariisis. Peter Saganil jäigi sel aastal etapivõit saavutamata, kuid temast sai selle tuuri vaieldamatu võitja teiste ja kolmandate kohtade arvestuses.

Põnevamatest etappidest võiks välja tuua Steve Cummingsi võidetud 14. etapi, millega ta tõi esimese suurtuuridel saavutatud etapivõidua Aafrika esimesele profiklubile MTN-Qhubekale. Etapi lõpuosa viimasel mäel ründasid noored prantsuse talendid Thibaut Pinot (FDJ meeskonnast) ja Romain Bardet (Ag2r meeskonnast). Kuid prantuse presidendi silme all sõidetud etapil ei suutnud prantslased omavahel ära otsustada, kes peaks etapi võitma, ja nii üllataski tagantpoolt rünnanud Steve Cummings mõlemat prantslast. Loetud meetrid edumaad andis piisava eelise tugeva trekisõidu taustaga Cummingsi jaoks, et võita.

Püreneedes sõidetud etappide järel lubas Quintana anda tõelise lahingu Alpides ja fännid ei pidanud pettuma.  Alpe d´Huez etapil Quintana ründaski. Kuigi eelviimasel tõusul tundus, et Froome jääbki üksinda ja ka mitte kõige värskemana, siis Alpe d´Hueziks olid abimehed tagasi ja Froome suutis hoida piisavat vahet Quintanaga, et üldvõidu kaotamine ei tuleks üldse teemakski.

Meie meestest olid võistlustules Tanel Kangert ja Rein Taaramäe. Kui Reinul läks kehvasti ja ta pidi haiguse tõttu tuuri pooleli jätma, siis Tanel suutis meeskonna liidrit Vincenzo Nibalit jõudsasti aidata. Taneli võimsusest räägib ka see, et Nibalil oli korduvalt raskusi tuules istumisega. Kahjuks vaba voli sel tuuril Tanelile ei antud ja seega etapivõit jäi ka tulemata.

Sel aastal läheb kogu Astana paremik veel Vueltale, et üks suurtuur aastas ikka ära võita. Järgmisel aastal Nibalit touri stardis ei näe, sest ta valmistub olümpiamängudeks, kuid peaeesmärgina on ta välja lubanud Giro d´Italial osalemise. 2017 liitub Nibali Itaalias loodava profimeeskonnaga. Eks saame näha, kas meie mehed ka kaasa võetakse.

Kokkuvõtte 10 parimat:

Rank Rider Team Time
1  Chris Froome (GBR) Yellow jersey Polka dot jersey Team Sky 84h 46′ 14″
2  Nairo Quintana (COL) White jersey Jersey with a yellow background on the number bib. Movistar Team + 1′ 12″
3  Alejandro Valverde (ESP) Jersey with a yellow background on the number bib. Movistar Team + 5′ 25″
4  Vincenzo Nibali (ITA) Astana + 8′ 36″
5  Alberto Contador (ESP) Tinkoff-Saxo + 9′ 48″
6  Robert Gesink (NED) LottoNL-Jumbo + 10′ 47″
7  Bauke Mollema (NED) Trek Factory Racing + 15′ 14″
8  Mathias Frank (SUI) IAM Cycling + 15′ 39″
9  Romain Bardet (FRA) Jersey with a red background on the number bib. AG2R La Mondiale + 16′ 00″
10  Pierre Rolland (FRA) Team Europcar + 17′ 30″

Leave a Reply